Activitate publică · Galați

Date. Fapte. Decizii explicate.

Un spațiu public despre activitatea de consilier local, modul de vot, proiectele urmărite și funcționarea Consiliului Local al municipiului Galați.

Consilier local PACT pentru Galați · mandat 2024–2028
27mandate în Consiliul Local
3consilieri locali PACT pentru Galați
16voturi PSD din 27
7priorități publice asumate

Despre mine

Experiență din tehnologie, management și antreprenoriat, pusă în serviciul unei administrații locale mai clare, mai riguroase și mai aproape de cetățeni.

Ionel Boboc, portret
Ionel Boboc (Bobby) · Galați

Profil profesional și civic

Sunt Ionel Boboc, manager de proiect în industria software, antreprenor IT și gălățean implicat civic.

Lucrez în tehnologie și management de proiect de peste 25 de ani. În prezent coordonez proiecte software pentru industria auto, după roluri în management de produs și operațiuni la nivel european. Am lucrat cu echipe internaționale, bugete, termene, riscuri și proiecte în care deciziile trebuie explicate și rezultatele trebuie măsurate.

Am absolvit Marketing la Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, am studiat Filosofia și dețin certificarea profesională PMP a Project Management Institute. La începutul carierei am fost programator, apoi am fondat și condus o companie locală de software.

Din 2020 coordonez activitatea de politici publice a PACT pentru Galați. În prezent sunt consilier local și transform analiza proiectelor, problemele semnalate de cetățeni și experiența profesională în întrebări, amendamente și propuneri administrative concrete.

Consilier localPACT pentru Galați, mandatul 2024–2028
PMPcertificare în managementul proiectelor
Automotiveproiecte software internaționale și echipe multiculturale
Politici publiceanaliză, propuneri și dialog cu cetățenii

În Consiliul Local vreau să folosesc această experiență pentru proiecte bine definite, bugete urmărite atent, termene publice și decizii argumentate. Cred că administrația poate fi fermă fără să fie rigidă și transparentă fără să fie complicată.

Ionel Boboc într-o fotografie de prezentare
„Administrația locală trebuie să explice simplu ce face, cât costă și când livrează.”Principiu de lucru

Cum voi lucra

Opoziție competentă și constructivă. Sprijin pentru proiectele bune, control riguros al cheltuielilor și explicații publice pentru voturile importante.

01

Independență de evaluare

Fiecare proiect va fi analizat după efectul asupra orașului, nu după partidul inițiatorului.

02

Date înainte de declarații

Costurile, termenele, contractele și indicatorii vor fi verificate înaintea unei poziții publice.

03

Transparență

Voturile importante, argumentele și progresul inițiativelor vor fi explicate într-un limbaj simplu.

04

Respect instituțional

Critica va viza decizia, procedura și rezultatul. Nu persoana.

05

Răspundere

Problemele primite de la cetățeni vor fi înregistrate, transmise și urmărite până la un răspuns.

06

Integritate

Orice posibil conflict de interese va fi declarat, iar participarea la decizie va respecta legea.

Încep acest mandat cu respect pentru încrederea primită și cu o responsabilitate clară față de gălățeni.

Voi reprezenta un partid local aflat în opoziție, dar nu voi face opoziție de dragul opoziției. Voi susține orice proiect bun pentru Galați, indiferent cine îl propune. Voi vota împotriva proiectelor care nu sunt bine fundamentate, care risipesc bani publici sau care nu servesc interesului comunității.

Îmi voi baza activitatea pe documente, date și rezultate. Voi cere explicații când informațiile sunt incomplete. Voi propune soluții când identific probleme. Îmi voi explica public voturile și voi prezenta constant activitatea mea din Consiliul Local.

Nu îmi propun să fiu cel mai zgomotos consilier. Îmi propun să fiu un consilier pregătit, consecvent și util Galațiului.

Legalitate

Este legal?

Are temei, avize, competență și o procedură corectă?

Utilitate

Rezolvă o problemă?

Beneficiul public este clar și poate fi măsurat?

Cost

Prețul este justificat?

Există comparații, sursă de finanțare și cost total realist?

Execuție

Poate fi realizat?

Sunt definite termenele, responsabilitățile și riscurile?

Impact

Cine câștigă și cine pierde?

Efectele asupra cartierelor și grupurilor de cetățeni sunt explicate?

Control

Cum verificăm rezultatul?

Există indicatori publici și raportare după implementare?

Calendarul mandatului

Mandatul Consiliului Local este de patru ani, dar încetează juridic în ziua constituirii legale a consiliului ales în 2028.

9 iunie 2024

Alegeri locale

Au fost atribuite 27 de mandate pentru Consiliul Local Galați.

21 octombrie 2024

Constituirea consiliului

A început exercitarea mandatului actualului Consiliu Local.

Octombrie 2026

Preluarea mandatului

Ionel Boboc intră în Consiliul Local, alături de Doru Căstăian și Yolaine Garambois.

2028

Finalul mandatului

Data exactă va fi ziua constituirii noului consiliu. 21 octombrie 2028 este reperul nominal de patru ani.

Consiliul Local, la zi

Consiliul are 27 de mandate. PACT pentru Galați este reprezentat de trei consilieri locali și activează în opoziție.

Rezultatele alegerilor locale

Votul pentru Consiliul Local Galați din 9 iunie 2024. Au fost 86.764 de voturi valabil exprimate, iar prezența a fost 33,91%.

Partid, alianță sau independentVoturiVoturi valabileElectorat totalMandate
PSD46.15453,19%17,44%16
PACT pentru Galați8.2149,46%3,10%3
PNL7.4238,55%2,80%3
AUR7.2508,35%2,74%3
Alianța Dreapta Unită6.9678,02%2,63%2
PUSL2.8613,29%1,08%0
S.O.S. România2.6153,01%0,99%0
Pro România1.0341,19%0,39%0
Raabis Ștefan Bădiță, independent9711,11%0,37%0
Mihai Dermengi, independent7340,84%0,28%0
Partidul Conservator Democrat6940,79%0,26%0
PRM5720,65%0,22%0
România Socialistă3780,43%0,14%0
Alianța Național Țărănistă3360,38%0,13%0
Partidul Național Conservator Român3270,37%0,12%0
Partidul Patrioților2340,26%0,09%0
Procentele din electoratul total sunt calcule derivate, raportate la aproximativ 264.677 de alegători înscriși, estimare rezultată din prezența oficială de 89.752 alegători și rata de 33,91%.

Primele 100 de zile

Primele măsuri construiesc un mod de lucru public, predictibil și verificabil.

Zilele 1–30

Transparență și organizare

  • Fișă publică după fiecare ședință
  • Canal pentru sesizările cetățenilor
  • Inventarul proiectelor și termenelor
  • Reguli publice pentru vot și raportare
Zilele 31–70

Control și intervenții

  • Solicitări oficiale de informații
  • Amendamente documentate
  • Monitorizarea tarifelor și serviciilor
  • Tablou public al investițiilor
Zilele 71–100

Inițiative și raportare

  • Cel puțin două teme transformate în inițiative
  • Indicatori publici pentru implementare
  • Consultare publică tematică
  • Primul raport de activitate
Planul public de activitate

Deschide documentul complet, prezentat în 11 pagini, cu obiective, termene și indicatori.

Citește planul concret →

Activitate recentă

Intervenții publice și instrumente concrete pentru transparență, servicii publice și protejarea interesului orașului.

Transparență

CLar pentru Galați

  • Proiectele Consiliului Local într-un singur loc
  • Documente arhivate și ușor de consultat
  • Rezumate publice și urmărirea modificărilor
Mobilitate

Tariful stațiilor electrice

  • Amendament pentru amânarea majorării cu șase luni
  • Date reale despre costuri, ocupare și disponibilitate
  • Preț corect și transparent pentru utilizatori
Spații publice

Faleza și patrimoniul

  • Urmărirea lucrărilor de pe Faleza Dunării
  • Protejarea zonelor verzi și de agrement
  • Explicații publice înaintea deciziilor ireversibile

Direcții de lucru

Domenii în care experiența profesională poate fi transformată în instrumente concrete pentru administrația locală.

Transparența deciziilor

Proiecte explicate clar, voturi argumentate și acces simplu la documentele Consiliului Local.

Buget, investiții și patrimoniu

Cost, termen, responsabil, progres real și explicații pentru întârzieri sau modificări.

Digitalizarea administrației

Servicii online, urmărirea cererilor și date publice în formate ușor de folosit.

Mobilitate și electromobilitate

Tarife fundamentate, transport public măsurabil, parcări și infrastructură electrică funcțională.

Servicii publice

Indicatori pentru salubritate, parcări, piețe, cimitire, sport și transport.

Urbanism, mediu și spații publice

Protejarea Falezei, a zonelor verzi, a patrimoniului și a spațiilor pentru sport și agrement.

Economie, educație și oportunități

Dialog cu antreprenorii, școlile, universitățile și tinerii Galațiului.

CLar pentru Galați

Platformă publică pentru urmărirea proiectelor, documentelor și deciziilor Consiliului Local.

Surse și metodologie

Site-ul distinge între informații oficiale, relatări publice și calcule proprii. Datele cu caracter dinamic au o dată de referință.